PRP SAÇ TEDAVİSİ

PRP Saç Tedavisi

PRP tedavisi, saç dökülmesinin yanı sıra saç ekiminde de uygulanmaya başlandı. İki tekniğin birlikte kullanımı, olumlu sonuçlar veriyor.

Saç PRP Tedavisi yapılan kişiden alınan kan, özel bir işleme tabi tutuluyor. Saç ekimi sırasında, ekimin yapılacağı alana yine özel bir yöntemle uygulanıyor.

Bu yöntemin bir özelliği daha: Saç kökleri nakil için beklerken, PRP’li özel solüsyonda tutuluyor. Bu sayede canlılıkları korunuyor.

PRP’li uygulamanın, hem operasyon süresince hem de saç ekimi sonrasında, normal FUE saç ekimine kıyasla olumlu yönleri var. Saç ekimi öncesi muayenede, doktorumuzdan, uygulama hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

PRP İle Saç Dökülme Tedavisi Nedir?

Platelet açısından zengin plazma elde etmek amacıyla özel bir filtre ve satrifüj kullanılır. Plateletlerin yaklaşık % 97’si ayrışır ve plazma içinde normalin 6 – 10 katı daha fazla konsantrasyona sahip olur.

Nasıl ki vücudumuzun herhangi bir yeri kesildiği veya zedelendiği zaman önce pıhtılaşıp daha sonra kabuk bağlıyor, kabuklanma döküldükten sonra iz kalmadan iyileşme ortaya çıkıyorsa, PRP yöntemi de aynı sistem bazında hareket eder. Saç köküne direkt PRP ve büyüme faktörlerini verdiğimiz zaman saçlarda kalınlaşma, sıklaşma, dökülmede tamamen durma ve yeni saç oluşumu gözlemlenir. PRP uygulamasında, hedef bölgeye kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini ulaştırılabilmektedir. Büyüme faktörleri kollajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak saç köklerinin kuvvetlenmesini, dökülmesinin tamamen durmasını, saçların sıklaşıp gürleşmesini sağlar. PRP, dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır.

PRP Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık 15 dakikalık bir uygulamadır.

PRP ile Saç Dökülme Tedavisi Hangi Durumlarda Etkilidir?

Erkek:

  • Ailesinde dökülme öyküsü olanlar
  • Yağlı, kepekli, kaşıntılı saçları olanlar
  • Kırılarak saç dökülmesi olan ince ve zayıf telli saçları olanlar

Kadın:

  • Kadın tipi androgenetikalopesi (En sık tepede saç azalır ve seyrekleşir, incelir, kısalır, rengi açılır.)
  • Demir eksikliği anemisi
  • Tiroid, hormon eksikliği hipotiroidi
  • Over kistlerine bağlı hormonal bozulma
  • Doğum sonrası
  • Strese bağlı
  • Kuaförlerdeki işlemler ve sık saç boyatmaya bağlı saçların aldığı zararla dökülmenin önlenmesi.

Saç PRP işleminin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Uygulamadan 2 hafta sonra saçta dökülmenin durması, saçların canlanması ortaya çıkar. 3 veya 4. uygulamadan sonra kalıcı ve belirgin etki görülür.

PRP İle Saç Dökülme Tedavisi Etkisi Kalıcı mıdır?

15 günde bir yapılacak 4-6 uygulamadan sonra 12 ayda bir kere tekrarlanırsa kürlerin etkisi kalıcı ve gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

PRP Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir, kaybolmaz.

PRP İle Saç Tedavisi İşlemi Ağrılı mıdır?

Hafif bir iğnelenme hissi dışında ciddi bir acı hissedilmez.

PRP Kimlere Yapılmaz?

Platalet sayısı yetersiz hastalar ve kanser hastalarında yapılmaz.